Nézzük, mik ezek a tévhitek:
1. " Ez fagyasztott virág ?"
A fenti kérdés többször elhangzott már, a válasz persze az, hogy nem, nem fagyasztott. Ha fagyasztanánk, tönkre menne, mihelyt kiolvad.Annyit általában tudnak az emberek, hogy a virágot hűtik, és úgy gondolják, ez csökkenti a virág tartósságát. A tárolásra a legideálisabb hőmérséklet 0-4 fok között van. Ezen a hőmérsékleten lelassulnak a bomlási folyamatok, ezért lehet tovább eltartani a vágott virágot. A későbbi tartósság csak abban az esetben romlik, ha túl sokáig hűtötték, de ez heteket jelent. Néhány napos hűtés ártalmatlan.
Hogy otthon meddig marad meg egy virágcsokor, az a lakás hőmérsékletétől függ, nem attól, hogy hűtötték-e korábban.
2. " Tesznek hipót a vízbe?"
Az is egy elterjedt tévhit, hogy a vágott virág vizébe fertőtlenítőt teszünk, hogy tovább tartson. A fertőtlenítés nagyon fontos, mert a baktériumok elterjedése fokozza a virág hervadását, de ez nem azt jelenti, hogy a vázában áll a hipó. Minden reggel fertőtlenítős vízzel elmossuk a vázákat, és kiöblítjük, majd friss vízzel feltöltjük. Ami minimális fertőtlenítőszer marad benne, az nem észrevehető. Ezt otthon is érdemes elvégezni, sokkal tartósabb lesz a csokor.3. "A régi virágot feldrótozzák, hogy ne tűnjön lankadtnak."
Amelyik virág drótozható, azt mi feldrótozzuk. A teljesen frisseket is érdemes dróttal megerősíteni, elsősorban törés ellen. Vannak olyan virágok, amiknek a szárát hajlítani lehet így, és ezért drótozzuk meg. Olyan esetben, ha sokáig víz nélkül marad a virág, (hazafelé menet, ballagásnál, esküvőkön) a későbbi lankadást is megakadályozhatja. Valójában, ha egy virág már hervadásnak indult, az nem csak a szárán látszik, hanem a szirmokon is, vagyis a drótozás nem segít ezen a problémán.4. "Spriccelgessem?"
Főleg virágtálakkal, virágkosarakkal kapcsolatban hangzik el ez a kérdés, gondolván, ez frissen tartja. Az eső ellen sem tartják érdemesnek a védekezést, pedig a szirmokra cseppenő víz következtében azonnal megindul a rothadás. A vízcsepp helyén néhány óra múlva barna folt keletkezik., majd lehullik a szirom. Tömött fejű virágoknál, mint a rózsa, a barnulás átterjed az egész fejre, és másnapra leesik. Szóval ne spriccelgessük, és védjük mindenfajta vizesedéstől.5. "Magyar, vagy holland?"
Ez a kérdés gazdasági szempontból fontos, de a virág tartóssága miatt nem. Vannak olyan virágfajták, amiből csak magyart, és vannak olyan fajták, amiből csak importot érdemes venni. Ennek az oka pedig a kertészeti technológiák, amiket alkalmaznak. Gondolom nem kell mondanom, ebben Hollandia verhetetlen. Rengeteg virágfajnál kísérletezték ki, hogy akár három-négy hétig is eltartható legyen levágva (flamingó, orchidea fajták...), ebből látható, hogy az akár 24 órás szállítás sem rontja nagy mértékben a tartósságot. Amiből van jó minőségű magyar változat, abból természetesen azt választjuk.+1 " Egy nap alatt tönkre ment a virágom"
Nem is igazán egy tévhitről van szó, ez inkább egy rendkívül fontos, ám annál inkább elhanyagolt gyakorlat.Aminek sokszor nem is az az oka, hogy a régi a virág, hanem, hogy nem megfelelő a kezelése. Feljebb már volt szó a hőmérsékletről, a fertőtlenítés fontosságáról, emellett viszont nagyon fontos, hogy amikor vázába rakjuk a csokrot, és minden vízcserénél vágjunk le egy keveset a szárából. Sokszor mondjuk ezt a vásárlóinknak is, mégis kevesen teszik meg. Friss metsz felület híján a virág nem tudja felszívni a vizet, hiába kap mindennap újat. Szóval ne hanyagoljuk el ezt sem, mert igen fontos.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése